Rehberlik

Türev Nasıl Çalışılır?

Matematiğin en zor konularından biri olan türev konusu öğrenciler tarafından çeşitli yalnız çalışma yöntemleri kullanılarak başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. Ancak böyle bir sonuca ulaşmak yerine türev konusunu parçalara ayırarak çalışmak son derece fayda sağlayacaktır. Örneğin AYT testlerini cevaplayabilmek için türevde elde edeceğiniz başarı size milyonlarca kişinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Bu konuda belli bir başarıyı sağlayabilmek için de öncelikli olarak türeve konu anlatımına çalışarak başlayabilirsiniz. Ardından soru çözüm aşamasına geçmelisiniz. Çünkü konuyu her ne kadar çalışsanız da soru çözmediğiniz takdirde sınavda karşınıza çıkacak olan soruları cevaplamakta zorluk çekebilirsiniz. Sık tekrar yapmak ve bolca soru çözmek sınav başarınızı ve başarılı sıralamanızı önemli ölçüde arttırır.

Türev Konusunda Hangi Kaynaklardan Çalışmalıyım?

Türev matematiğin en zor konularından biri olarak bilinir. Ancak zor konuyu bölerek çalışmak ve sağlam bir temel oluşturmak konunun zorluğunu bir kenara bırakmanıza sebep olacaktır. Diğer türlü türev gibi detaylı bir bölümü tek seferde bitirmeniz mümkün değildir. Bunun için çalışabileceğiniz kaynakları siz belirlemeniz gerekiyor. Bizim önerebileceğimiz öğretmenlerinizin anlattığı konular, etüt merkezlerine gidiyorsanız orada size verilen kaynaklar ya da YouTube’da yayınlanan videolar örnek verilebilir.

Konuyu parçalara bölerek çalıştığınız takdirde hem zevk alacak hem de türevin kullanım alanlarına hakim olabileceksiniz. Bu açıdan bakacak olursak günlük hayatta türevin ne işe yaradığını düşünürseniz konuyu anlamanız da büyük ölçüde kolaylaşacaktır. Konu anlatımı için türev YouTube videoları birçok öğrenci için son derece faydalı olabilmektedir. Eğer başlangıç aşamasındaysanız basit videolarla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra seviyenizin arttığını gördükçe içinizdeki soru çözme hevesi de artış gösterecek ve sınavlarda başarılı olma ihtimaliniz de korele bir şekilde artacaktır.

Türev Konusunu Öğrenebilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Türev konusu AYT testlerinin zor konularından biridir. Eğer türevi ve hallederseniz TYT testlerinde karşınıza çıkan bir çok soruyu da kısa bir süre içerisinde cevaplayabilmek mümkündür. Çünkü türev birçok konu ile bağlantılıdır. Mantığını anladığınız takdirde zorluk yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Türev alma kuralları ve ardından türevin fiziksel yorumu, geometrik yorumu gibi bölümlere geçmeniz konuyu anlamanız için size yardımcı olacaktır. Kesinlikle böylesine zor bir konuyu bir günde bitirmek gibi bir hataya düşmeyin. Her ne kadar konuyu hızlı bir şekilde anlamak ve soru çözümüne geçmeye çalışsanız da türev gibi geniş bir konu bir günde asla bitmez.

Öğrencinin seviyesine göre kendisinin bir çalışma planı oluşturması ve bu çalışma planı doğrultusunda ilerlemesi türevin anlaşılmasını da kolaylaştıracaktır. Okulda, dershanede, etüt merkezlerinde ve özel derslerde sizlere anlatılan türevi eve geldiğiniz zaman tekrar ettiğiniz takdirde pratik yapmak için soru çözümüne geçmelisiniz. Eğer soru çözmezseniz konuyu kısa sürede unutursunuz. Böyle bir hatanın önüne geçmek için konuyu öğrendikten sonra hemen soru çözümü yapmanız sınav anında başarınızı artıracaktır.

Tavsiye Yazı: İntegral Nasıl Çalışılır?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teşekkürler hocam sayende şimdiden bitirdim türevi ama bir sıkıntı var daha üslü sayılar ne bilmiyorum lakin onu da çözücez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu