AYTRehberlik

Organik Kimya Nasıl Çalışılır?

AYT konularından kimya dersinin organik kimya bölümü öğrenciler tarafından zor anlaşılmaktadır. Ancak organik kimya aslında zor değil sadece uzun bir konudur. Uzun konulara çalışırken parçalara ayırmak sizin için en iyi yöntemlerden biridir. Eğer konuyu parçaları ayırmazsanız kısa süre içerisinde bıkar ve ders çalışmayı bırakırsınız. Böyle bir hataya düşmemek için organik kimya gibi çalışılması zor ve uzun bir konuyu ne kadar süre içerisinde bitireceğinize karar verin ve mutlaka bir planlama yapın. Planınıza uyuduktan sonra organik kimya konusunda zorlanacağınızı asla düşünmüyoruz. Aksine zevkli hale getirmek sizin elinizde. Çünkü konu elementlerle ilgili ve elementlerin kimyasal sembolleri de son derece ilgi çekici. Günlük hayatta organik kimyanın ne işe yaradığını da anlamaya çalışırsanız konunun sizin açınızdan öğrenilmesi de daha kolay olacaktır.

Organik Kimya Konusuna Hangi Kaynaklardan Çalışmalıyım?

Kimya dersinin zor konularından biri olarak bilinen organik kimya genellikle öğrencilerin hatalı çalışmaları nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanır. Ancak bunun önüne geçmek yine sizin elinizde. Doğru bir çalışma tekniği uyguladığınız takdirde başarıya ulaşmanız kaçınılmazdır. ‘Organik kimya konusunda hangi kaynaklardan çalışmalısınız?’ sorusuna gelecek olursak mutlaka öğretmenlerinizi iyi dinlemeniz gerekiyor. Çünkü derslerde anlatılan her konu aslında temeli oluşturmakta. Öğrencilere büyük fayda sağlıyor ancak çoğu öğreneceği derslerden kaçma yolunu tercih ediyor. Özellikle sınavlara hazırlanma konusunda böyle bir davranışı asla yapmayın. Öğretmenlerinizden öğreneceğiniz bir bilgi bile sınavda karşınıza çıkabilir.

Organik kimya da oldukça bilgi içerdiğinden sık tekrar etmeniz gereken konular arasında yer alıyor. Konuyu zor yapan aslında kendisi değil uzunluğudur. Organik kimya konusu uzun olduğu için öğrencileri zorlamaktadır. Konunun içeriğinde yer alan bilgileri belirli parçalara bölerek çalışmaya başlamak sizin öğrenmeniz açısından oldukça faydalıdır. Elementleri öğrenmek kimyasal yapısını kavramak ve hangi alanlarda kullanıldığını anlamak konuda soruları çözerken size avantaj sağlar. Hatırlamanızın kolaylaştırır ve soru çözme hızınızı arttırır.

Organik Kimya Konusunu Çalışırken Kaç Soru Çözmeliyim?

Organik kimya gibi uzun ve detaylı bir konuyu konu anlatımlı kitaplardan, öğretmenlerden veya YouTube gibi kanallardan iyice öğrendikten sonra soru çözüm aşamasına geçmelisiniz. Konu uzun olduğu için soru çözerken biraz zorlanabilirsiniz. Ancak soru çözmeden konuyu tam olarak anlamış sayılmazsınız. Günde kaç soru çözmeniz gerektiği ise tamamen sizin bilgi birikiminize kalmış bir durumdur. Bir öğrenci organik kimyadan 500 soru çözerek konuyu hallederken diğer öğrenci 100 soru çözerek konunun üstesinden gelebilir. Böyle bir soru çözüm kısıtlaması yaparak kendinizi başarısız olarak hissetmeyin.

Sadece organik kimya konusuna çalışırken değil üniversiteye hazırlık aşamasında diğer konulara çalışırken de soru çözüm olarak kendinizi asla kısıtlamayın. Bir konu hakkında ne kadar çok soru çözerseniz üniversite sınavında o kadar başarılı olursunuz. Organik kimya gibi uzun konuları çalışırken beraberinde soru çözmek sizi başarıya götürür. Ancak soruları çözerken de belirli püf noktalarına dikkat etmekte büyük fayda vardır. Yapamadığınız sorular üzerine yoğunlaşmak ve konuya dönüp tekrar anlamadığınız yerlere çalışmak sizin prensibiniz arasında olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri