Rehberlik

İntegral Nasıl Çalışılır?

Üniversiteye hazırlık sürecinde AYT kısmında matematik testinde sorulan integral soruları birçok öğrenci için önemli derecede zor olmaktadır. İntegral bütünü bulmak için dilimler eklemenin kolay bir yolu olarak bilinir. İntegral alanları, hacimleri, merkezi noktaları bir ve birçok yararlı şeyleri bulmak için günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. Öncelikle olarak konuya çalışırken ‘İntegrali günlük hayatta nerelerde kullanıyoruz?’ sorusunun cevabını kendinize vermeniz gerekiyor. İntegral aslında bir fonksiyon eğrisinin altında kalan alan olarak tanımlanır. Çoğu kişi tarafından türevin tersi olarak bilinir. İntegral konusunu net bir şekilde anlayabilmek için türev konusunu da iyi düzeyde öğrenmek gerekiyor. Türevi hallettikten ve bolca soru çözdükten sonra integral konusuna geçmeniz sizin için daha büyük fayda sağlayacaktır.

İntegral Konularına Nereden Çalışabilirim?

İntegral matematiğin belki de en zor  konularından biridir. Öğrenciler sıklıkla çalışmaya başladıklarında konunun uzunluğundan dolayı bıkarlar ve bırakırlar. Böyle bir durumun önüne geçmek için konuyu bölmek ve bu şekilde çalışmak mantıklı bir davranış olacaktır. Örneğin integrali bir günde çalışmak konuyu hiç bilmeyen bir öğrenci için mümkün değildir. Ancak bir hafta gibi uzun bir sürece yaymak hem sizleri bıkkınlıktan kurtaracak hem de konuyu daha iyi kavramınıza da sebep olacaktır.

Öncelikli olarak integral alma kurallarından işe başlayabilirsiniz. Kuralları öğrendiğiniz takdirde integralde alan sorularını da çok rahat bir şekilde çözebilirsiniz. Hatta günlük hayatta integralin kullanım alanlarını öğrenerek konunun akılda kalıcılığını arttırabilirsiniz. Bu sayede hem üzerinizdeki baskıyı azaltacak hem de konuları öğrendikçe kendinize olan inancınız artacaktır. Birden baştan sona kadar konuyu öğrenmeye kesinlikle çalışmayın. Bölerek ve zamana yayarak çalışmak hem akılda kalıcılığı artırır hem de sınavlarda başarılı olma şansınıza büyük katkı sağlar.

İntegral Sorularını Hızlı Bir Şekilde Nasıl Çözebilirim?

Matematik testinde sınavlarda adaylara yönetilen integral sorularını hızlı bir şekilde yanıtlamak ve doğru bir sonuca ulaşmak yüz binlerce belki milyonlarca kişinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. İntegral gibi zor bir konuyu anlamak ve sorularını çözmek adayları elbette uğraştıracaktır. Ancak her konunun basit bir öğrenme yöntemi olduğu gibi integralin de önemli püf noktaları mevcut. Konuyu öncelikli olarak detaylı bir şekilde öğrendikten sonra soru çözüm aşamasına geçmek ve herhangi bir bıkkınlığa sebebiyet vermeden anlamadığınız yerleri de öğretmenlere ve arkadaşlarınıza sorarak ilerlemek integral sorularında başarınızı artırır. Bu sayede daha rahat ilerlersiniz ve aklınıza takılan tüm sorulara cevap bularak sınava hazırlanmış olursunuz. Aksi takdirde integral gibi uzun bir konuyu birkaç günde bitirmek elbette mümkün değildir. Öncelikli olarak integral alma kurallarından başlamak ve öncesinde türevi çok iyi bir şekilde öğrenmek size büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü integral ve türev konuları birbiriyle bağlantılıdır. Türevi iyi anlayan bir öğrenci integral konusunda sıkıntı yaşamaz. Böylesine zor konuları bölerek çalışmaya başlamak sınav esnasında performansınızı üst noktalara taşıyacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri