Rehberlik

Problem Netleri Nasıl Arttırılır?

Üniversiteye hazırlık sürecinde AYT ve TYT sınavlarına girdiğinizde matematik ve geometri kısımlarında problem soruları karşınıza çıkmaktadır. Bu soruları doğru ve kısa bir sürede cevaplamak belki binlerce belki yüz binlerce kişinin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Sıralama sınavlarında bir soruyu yanlış yapmak yerine boş bırakmak bile son derece önemlidir. Bunun bilincinde olarak sınavlara hazırlanmak ve kendinizi bir plan çerçevesinde sürekli kontrol etmek faydalı davranışlar arasındadır. Bunun için eksik olduğunuz problem konularını bir kenara yazın. Daha sonra bu konunun üzerinde YouTube’da veya çeşitli yerlerde konu anlatımı üzerinde çalışın. Konu anlatımını bittikten sonra bol bol soru çözüm aşamasına geçebilirsiniz. Problem konularını daha çok soru çeşidi görerek halledebilirsiniz.

Problem Konularına Nasıl Çalışmalıyım?

Matematiğin hem AYT hem TYT kısmında problem konuları birçok öğrenci için büyük bir zorluk çıkarmaktadır. Ancak düzenli ve detaylı bir şekilde çalışıldığında bu zorluğun üstesinden gelebilmeniz elbette mümkün. Tek yapmanız gereken konularla ilgili detaylı bir çalışma yapmak ardından çeşitli soru bankalarından soru çözümü gerçekleştirmektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli detay sadece tek bir çeşit soru bankasından problem çözmek yeterli değildir. Birden fazla soru bankasını önünüze alıp problemleri hızlı bir şekilde halletmek ve yapamadıklarınızı öğretmeninize, arkadaşlarınıza veya çeşitli platformlarda çözdürmek problemler konusunun üstesinden gelmenize son derece fayda sağlayacaktır. Eğer konuları öğrenmekte zorlanıyorsanız telaşa kapılmanıza gerek yok. Size anlatılan problem konularını sürekli tekrar ederek bu sorunun üstesinden gelebilmeniz mümkün. Çünkü sık yapılan tekrarlar akılda kalıcılığı artırır ve sizlere daha etkin bir problem çözme yöntemi sağlar. Bu sayede çözdüğünüz soru tipleri aklınızda daha kolay kalır. Yapamadığınız soruları soru bankalarından ya da deneme sınavlarından kesip sürekli olarak belirli aralıklarla sorulara bakmak karşınıza çıkabilecek aynı sorularda hata yapma olasılığınızı önemli ölçüde azaltır.

Problem Sorularına Nasıl Yaklaşmalıyım?

Matematik testlerinde size yöneltilen problem sorularını çözerken öncelikli olarak size verilen bilgileri iyi okumak ve iyi anlamak önemlidir. Ardından verileri iyi değerlendirdikten sonra problemi hangi yöntemle çözmenize karar vermeniz gerekiyor. Bunun için sınav esnasına kadar bol miktarda soru çözmüş olmanız lazım. Bu size sınav anında vakit yönünden büyük avantaj sağlar. Mümkün olan en kısa çözüm yöntemini kullanmak sınav anında diğer sorulara hızlı bir şekilde geçmenizi sağlayacaktır. Elbette bunun için de fazla miktarda problem sorusu çözmek ve değişik çözüm yöntemleri kullanmak oldukça önemlidir.

Problem sorularında genellikle öğrenciler faiz ve yüzde problemleri konusunda zorlanır. Bu konuyu detaylı bir şekilde çalıştıktan sonra soru çözüm aşamasına geçin ve birden fazla soru bankasından konuyu bitirin. Deneme sınavlarında yapamadığınız soruları mutlaka arkadaşlarınıza ve öğretmenlerinize sorun. Yapamadığınız her soru belki sınavda karşınıza çıkacak ve sizlere büyük bir vakit avantajı sağlayacaktır. Bunun için çözülemeyen sorular son derece kıymetlidir. Aslında üniversite sınavlarına hazırlık döneminde çözebildiğiniz sorular değil de çözemediğiniz sorular sizi daha ileriye taşır. Çünkü zaten anladığınız konuları rahat bir şekilde çözersiniz. Önemli olan anlamakta zorluk çektiğiniz ve yapamadığınız konu ve sorulardır. Eğer eksiklerinizin üzerine giderseniz kısa bir süre içerisinde problem çözme yeteneğiniz artacaktır.

Matematik testlerinde problemler konusu öğrenciler tarafından büyük sorun teşkil etse de mantığını bilerek sorulara yaklaşmak ve kısa bir süre içerisinde size yöneltilen soruları cevaplamak belki milyonlarca kişinin önüne geçmenize sebep olacak. Bu amaçla sınavlara hazırlanırken uzun aralıklarla konulara çalışmak ve sık sık tekrar etmek çok önemlidir. Problemler konusu zor olabilen ve sık tekrar edilmediği sürece istenilen performansa kavuşulamayan bir alandır. Günlük yeteri miktarda soru çözdüğünüzde ve yapamadığınız konular üzerine yoğunlaştığınızda istediğiniz başarıyı elde edeceğinize eminiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu