Rehberlik

11. Sınıflar Nasıl Çalışmalı?

11.sınıf üniversite sınavına yakın olduğu için bazı öğrenciler için stresli bir zaman dilimidir. 9. ve 10. sınıflar liseye alışma ve adım atma süreci iken 11. sınıf genellikle yüksek bir ders performansını göstermeniz gereken bir dönemdir. Farklı etkinlikleri denemek ve sosyal hayatınızı biraz olsun renklendirmek bu dönemde üzerinize düşen ders yükünü önemli miktarda azaltacaktır. Küçük yaşlarda bulunmanızı rağmen sizden istenen başarılar elbette oldukça gözünüzü korkutuyor. Ancak istediğiniz hedefe ulaşabilmek ve üniversite sürecini kolayca atlatabilmek için bu aşamalardan herkes geçiyor. İlk başta karşınıza çıkan üniversite sınavı sizi korkutmasın. 9. Sınıftan beri çalışmaya başlayan öğrenciler zaten her türlü sınavda istedikleri başarıyı elde edecekler. Ancak düzenli bir ders çalışma disiplini kazanamayan öğrenciler için 11. sınıfta bile çok fazla zaman kaybetmiş sayılmazsınız. Durumunuzu değerlendirin. Eksik olduğunuz yerleri görün ve hedefinize adım adım ilerleyin.

11. Sınıfta Üniversiteye Hazırlık İçin Ne Yapmalıyım?

Birçok öğrenci artık üniversite sınavına az kaldı düşüncesi ile 11. sınıfta oldukça panik halinde bir psikolojide yer alır. Elbette geleceğinizi belirleyen üniversite sınavı gibi büyük bir engel karşınızda dururken bu derece bir endişe yaşamanız oldukça doğaldır. Yaşadığınız endişenin ders çalışma performansınızı azaltmasına izin vermeyin. Aksine ufak telaşlar zihninizi açacak ve size gereksiz aktivitelerde bulunmanızı engelleyecektir. Bu dönemde sizi derslerinden alıkoyan duygusal ilişkileriniz olursa eğer kendinize göre bir durum değerlendirmesi yapın. Ardından nasıl bir hayat istediğinizi seçin ve yolunuzu ona göre belirleyin. Derslerinizde başarılı olmak ve üniversite sınavında istediğiniz bölüme yerleşebilmek için çok çalışmanız gerektiğinin umarım farkındasınızdır. Çünkü önünüzde milyonlarca rakip var. Yapacağınız ekstra bir soru belki binlerce kişinin önüne geçmenizi sebep olacak. Dinlediğiniz herhangi bir bilgi belki üniversite sınavında çıkacak. Bunun için derslere devam konusunda azami özen gösterin. Hiçbir öğretmenden daha fazla bilgi bilmiyorsunuz. Derslerin boş geçtiği düşüncesi ile okula veya etüt merkezlerine devam etmemeyi aklınızdan çıkarın.

Üniversiteler Hakkında Genel Bilgiler Edinin

Liseye başladığımızdan beri belki de en ciddi üniversite hazırlık konusunda performans gösterebileceğiniz dönem 11. sınıftır. 12. Sınıfta zaten stresli bir süreç yaşayacağınız için 11. sınıfta gösterdiğiniz performans sizin aslında üniversiteye girişte esas kaderinizi belirliyor. Üstelik üniversiteye giriş sınavlarında 11. sınıftan oldukça fazla sorular geliyor. Bunun önemini anladıktan sonra çalışmalarınıza belirli bir yön vermeniz oldukça akılcı bir davranış olacaktır. Özellikle matematik ve geometri gibi anlaşılması zor olan dersleri günlük çalışmak önemlidir. Edebiyat, tarih, felsefe, coğrafya gibi sözel dersleri ise okulda öğrendikten sonra eve gelip tekrar etmek ardından 3 gün boyunca kısa kısa tekrarlar yapmak üniversite sınavında size olumlu bir geri bildirim olarak dönecektir.

11. Sınıfta artık üniversiteye hazırlık bilincine varmanız gerekiyor. Hayalinizdeki mesleğe ulaşabilmek için az bir zaman kaldı. Üniversiteleri araştırmak istediğiniz bölümün hangi üniversitede daha iyi eğitim verdiğini kavrayabilmek için bir takım incelemeler içerisinde bulunmalısınız. Üniversiteleri ziyaret ederek bölümde okuyan öğrencilerle bölüm hakkında konuşmalar yapmak size üniversite sınavına hazırlık sürecinde motivasyon kaynağı sağlayacaktır. Bu süreci iyi değerlendirin ve derslerinizle birlikte sosyal aktivitelerde bulunmayı ihmal etmeyin.

Hayalinizdeki bölüme ulaşmak için 9. sınıftan beri gereken performansı gösteremediyseniz 11. sınıfta performansınızı biraz arttırmanız gerekiyor. Daha bilinçli çalışmalar gösterip rakiplerinizden daha fazla saat çalıştığınızda aranızdaki açığı kısa bir sürede kapatacağınıza eminiz. Bunun için gerekli olan yardımı almak size büyük fayda sağlayabilir. Gerek özel ders gerekse eğitim merkezlerinden yardım talebinde bulunmak üniversite sınavında binlerce kişinin önünde geçmenize yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu