TYTYKS

2023 TYT Biyoloji Konuları ve Soru Dağılımı

Merhaba sevgili öğrenciler, bu makalemizde 2023 TYT Biyoloji Konuları listesini öğrenmiş olacaksınız. Bildiğiniz gibi ÖSYM müfredatı her sene değişiklik gösterebilmektedir. Yeni eklenen konular, kaldırılan konular her sene olma ihtimali olan durumlardır. Bu yazımızda da sizler için ÖSYM ve MEB müfredatına göre yayınlanmış TYT Biyoloji testinde sorumlu olacağınız konuları paylaşıyoruz.

İlk oturum olan TYT sınavında 9 ve 10. sınıf konularından soru sorulmaktadır. Yani TYT Biyoloji konuları 9 ve 10. sınıfta ne işlediyseniz onlardan oluşacaktır. TYT Fen Bilimleri Testinde toplam 20 soru bulunmaktadır. Bu 20 sorunun 6 sorusu TYT Biyoloji konularından gelmektedir. Sayfanın en altında hangi konudan kaç soru çıkmış TYT Biyoloji soru dağılımı olarak öğrenebileceksiniz.

Altta bulunan tablo üzerinden ÖSYM ve MEB tarafından paylaşılan verilere göre hazırlanmış 2023 TYT Biyoloji Konularını öğrenebilirsiniz.

TYT Biyoloji Konuları

KONULAR
Canlıların Ortak Özellikleri
Canlıların Temel Bileşenleri
Hücre ve Organelleri
Hücre Zarından Madde Geçişi
Canlıların Sınıflandırılması
Mitoz ve Eşeysiz Üreme
Mayoz ve Eşeyli Üreme
Kalıtım
Ekosistem Ekolojisi
Güncel Çevre Sorunları

2023 yılı için TYT Biyoloji konuları bu tablodaki şekildedir. Altta bulunan tablodan ise TYT Biyoloji soru dağılımı listesini öğrenebilirsiniz.

TYT Biyoloji Soru Dağılımı

SORU DAĞILIMI 2022 2021 2020 2019 2018
Canlıların Ortak Özellikleri 1 1
Canlıların Temel Bileşenleri 1 1 1 1
Hücre ve Organelleri 1 1 1
Madde Geçişleri 1
Canlıların Sınıflandırılması 1 1 1 1 1
Hücre Bölünmeleri ve Üreme 1 1 1 1 1
Kalıtım 1 1 1 1
Ekosistem Ekoloji 1 1 1 1 1
Bitkiler Biyolojisi 1
SORU SAYISI 6 6 6 6 6

TYT Biyoloji konuları ve soru dağılımı bu şekildedir. Çalışmalarınızı bu tabloya göre şekillendirirseniz başarı kaçınılmaz olacaktır. Diğer derslerin konularını da öğrenmek istiyorsanız TYT Soru Dağılımı sayfamıza bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu