Dil Bölümü Okumak Gerçekten Mantıklı Mıdır?

Dil bölümü okumanın faydası ve zararlarını bulabilirsiniz.

Hasan

Dil Bölümü Okumak

Dil bölümü öğrencilerinin en büyük dertleri kuşkusuz gramer konuları olmuştur. Bu sorunu çözebileceğini iddia eden onlarca kitap ve onlarca eğitim kurumu bu konuda sınıfta kalmıştır. En azından birçoğu. Fakat aslında bunun çok kolay bir çözümü var. Eğer dil bölümü öğrencisiyseniz ve başarısızsanız bu başarısızlığı ortadan kaldırmak göründüğünden çok daha basit. Belki öğretmenler aynı şeyi düşünmez ama emin olun onlar öğrencilere gramer çalıştırıp İngilizce bile konuşamıyorken bu tavsiyelere uyan öğrenciler ve kişiler şakır şakır İngilizce konuşuyor olacaklar. Öyleyse size ne yapmanız gerektiğini anlatıyım.

Dil İçin Önce Kelimelere Odaklanın

Öncelikle eğer gerçekten bir dili benimsemek istiyorsanız girdiğiniz derslerden aldığınız düşük notlar sizi üzmesin. Çünkü onlarla bir işimiz artık yok. Notlar için yapmanız gereken tek şey sınıfta kalmadan dersi geçebilecek seviyede notlar almanız. Çünkü maalesef sistem dil öğrenimini ikiye ayırıyor ve çoğumuzun odaklandığı yol genelde daha İngilizce bile konuşamayan öğretmenlerin öğrencileri gramer çalıştırması oluyor. Kim ne derse desin bizim odaklanmamız gereken ana konu kelimeler. Örneğin çoğu yabancı dizi ve filmde gördüğümüz üzere halkımızın zorlukla öğrenebildiği karışık gramerler konuşulmuyor. Bunun sebebi onların çoğu zaman yalnızca 3 tane zamana ihtiyaç duyarak konuşmalarıdır. Daha fazlası çoğu durumda gerekmez. Ama her şeyden önce en önemlisi kelimelerdir. Gramer olmadan yaşayabilirsiniz fakat kelime olmadan asla.

Kelime dağarcığınızı geliştirmenizi sağlayacak en önemli şey ise ezberinizin çok iyi olmasıdır. Eğer ezber yapma kabiliyetiniz yoksa kısa süre içerisinde öğrendiğiniz kelimeleri unutabilir ya da yazılışı benzer diğer kelimelerle karıştırabilirsiniz. Bunun olmasını istemiyorsanız öncelikle zihninizi boşaltın ve ezber yeteneğinizi geliştirmenize katkı sağlayacak bilimsel yöntemler bulmaya çalışın. Ezber yeteneği sizin yaşınız ile de doğru orantılıdır ve yaşınız ilerledikçe bu yeteneğinizi daha az kullanabilme şansına sahip olacağınızı da unutmamanızı tavsiye ederiz.

Tüm bunların bir an olmadığını var saydığınızda ise en güzel öğrenme yönteminin yerinde öğrenme yöntemi olduğunu akıldan çıkarmamak gerekiyor. Maddi imkanlar doğrultusunda, dil öğrenme aşamasını ingilizce konuşan bir ülkeye giderek geçmek size muazzam bir katkı sağlayacaktır Fakat ülkemizdeki maddi imkansızlıkları değerlendirdiğimizde bunun çok da mümkün olmadığı görünüyor.

Bir diğer yöntem ise online kurslardır. Online kurslara katılarak kendinizi bir yabancıyla eşleştirip ders alabilirsiniz. Ülkemizde bu yöntemi kullanan birçok kişinin bulunduğunu da unutmamak gerekir.

Film ve Dizi İzleyerek Dil Öğrenmek Mümkün

Ayrıca bu kelime bilgilerini ve konuşmanızı pekiştirecek çok iyi bir şey var. Dizi veya filmleri tamamen İngilizce ve İngilizce altyazı ile izlemek. Bu dil öğrenimini nirvanaya ulaştıran bir yöntem. Her şey tamamen bilmediğiniz bir dilden oluşuyor ve ona maruz kalıyorsunuz. Ona maruz kalmak zorundasınız. Kelimeleri gördükçe okunuşlarını duyarak yavaş yavaş okuma kabiliyetinizi geliştiriyorsunuz. Dizideki olaylardan ve durumlardan yola çıkarak bilmediğiniz bu kelimelere yavaş yavaş farkında bile olmadan anlam kazandırmaya başlıyorsunuz.

Size önerebileceğimiz dizilerden birisi Big Bang Theory adlı dizidir. Diğer bir dizi ise Friends dizisidir. Her iki dizi de kelime ağırlıkları bakımından sizi yormaz ve dil gramerini geliştirmenize muazzam bir katkı sunar. Birçok okulda bu ve benzeri diziler uygulamalı olarak eğitimlere dahil edilmektedir. Bu bile, ingilizce bir dizinin size ve kelime dağarcığınıza ne kadar faydalı olabileceğini gösteren önemli durumların başında gelmektedir.

İşin özüne gelirsek kendinizi yormayın, yalnızca okul hayatınız içerisinde işinize yarayacak şeyler için endişelenmeyin. Kelimelere çalışın ve bol bol film ve dizi izleyin. Emin olun en yakın zamanda faydasını görecekseniz.